Www.Dlisland.Com---->


www.badboys05.tk

بزرگترین گالری کدهای جاوا بزرگترین گالری کدهای جاوا

بهترین آهنگها را از ما بخواهید

 

روز عشاق

والنتین یا سپندارمذگان یا روز عشاق یا سئوگیلی لر گونو مبارک.

ولنتاین

مختصری در باب ولنتاین

روز والنتاین، (روز عشاق و یا روز عشق‌ورزی یا سئوگیلی لر گونو ) در فرهنگ مسیحی سده های میانه و سپس فرهنگ مدرن غربی روز ابراز عشق است. این مناسبت هر سال در روز14 فوریه (25 بهمن ماه و بعضی سال‌ها26 بهمن ماه) برگزار می شود

از اوایل قرن نوزدهم تا امروز بخش چشمگیری از ویژگی های گوناگون اقتصادی،اجتماعی،سیاسی و فرهنگی غرب در ایران گسترش یافته است.انواع بیشمار تکنولوژی ها،علوم،موسسات گوناگون،الگوهای فرهنگی و بسیاری چیزهای دیگر مثال هایی از اقتباس ها و تقلیدها یا واردات فرهنگی و اجتماعی ایران از غرب بوده است.اما در میان این انبوه بیشمار واردات فرهنگی کمتر چیزی می شناسیم که آشکارا به صورت یک رسم اجتماعی و فرهنگی باشد.در سال های اخیر،ولنتاین یا روز دوستی و روز عشق،در بین جوانان شهری به ویژه جوانان طبقه متوسط شهری اجرا شده است.طی یک دهه گذشته رسم ولنتاین ابتدا در بین طبقه اجتماعی بالا یعنی گروه های ثروتمند و کسانی که با جامعه و فرهنگ غرب حشر و نشرنزدیک داشتند رواج یافت؛همچنین گروه های فرهنگی خاص مانند بازیگران و فعالان سینمایی،گروه های هنری،نویسندگان و روزنامه نگاران و به طور کلی کسانی که با تولید فرهنگی در زمینه هنرهای زیبا یا مدرن سرو کار داشتند،رسم ولنتاین را اجرا کردند به تدریج اجرای این رسم به صورت نوعی« مد فرهنگی» برای طبقه متوسط شهری جدید درآمد؛این طبقه که هم شامل نخبگان هنری و فرهنگی و هم شامل گروه های برخوردار و مرفه اجتماعی می شد به اجرای رسم ولنتاین پرداختند اما رفته رفته این رسم به جوانان گروه های اجتماعی دیگر و همچنین از شهر تهران به کلان شهرها یی نظیر اصفهان،شیراز،مشهد و...نیزتسری یافت.

   رفته رفته  ولنتاین،علاوه بر جوانان حتی به میانسالان،همسران و گروه های دوستی نیزتسری یافت و بسیاری از گروه های دوستی و حتی برخی خانواده ها نیز چنین روزی را به یکدیگر تبریک می گویند و به یکدیگر هدیه می دهند.به طوری که در بین بعضی از همسران  یادآوری این رسم و تبریک گفتن به یکدیگر در ردیف تبریک به مناسبت تولد و یا سالگرد ازدواج قرار می گیرد.ولنتاین در حالی در جامعه ایران شکل گرفت و رواج یافت که با چالش سیاسی و اجتماعی بزرگی روبرو بود.ولنتاین به مثابه رسمی غیر ایرانی نوعی «امر بیگانه» و متعلق به فرهنگ غرب است و نمادی از مهم ترین مولفه فرهنگ غرب یعنی (آزادی روابط جنسی) تلقی می شود.  عامه مردم ایران فرهنگ غربی را به مثابه فرهنگ یا جامعه ای که نسبت به اخلاق جنسی فاقد تعهد و پایبندی است، می شناسند ؛در چنین فضای فرهنگی ناگهان ولنتاین به عنوان نمادی از فرهنگ جنسی غرب به درون جامعه شهری ایران نفوذ می کند؛از سوی دیگر رسم ولنتاین به عنوان رسمی که به عشق رمانتیک و رابطه های ناب و صمیمیت مدرن منسوب است به نوعی در برابر ازدواج و خانواده به عنوان اشکال سنتی وتثبیت شده روابط جنسی قرار می گیرد.اما در کنار همه این موارد،  به نظر می رسد اجرای رسم

ولنتاین در کشور ما متفاوت با اجرای آن در کشورهای غربی باشد به گونه ای که حتی از مراسم ولنتاین ایرانی برای تمایز آن از ولنتاین غربی نیز یاد می شود یعنی ولنتاینی که ریشه در  فرهنگ ملی ایرانیان در گذشته های دور دارد و این نشان از این دارد که در ایران در اجرای این مراسم خلاقیت وجود دارد و افرادی که این رسم را برپا می کنند به نوعی آن را با شرایط و زیست بوم محلی خود انطباق می دهند و به تقلید صرف از فرهنگ غربی نمی پردازند. تاریخچه کامل و دقیق ولنتاین در دست نیست و آنچه از پیشینه این روز وجود دارد، با افسانه درآمیخته است.

سابقه ی  تاریخی روز والنتین به جشنی که به افتخار قدیس ولنتاین در کلیساهای کاتولیک برگزار می‌شد، باز می‌گردد. روز این ابراز عشق معمولاً با فرستادن کارت والنتین یا خرید هدایایی مانند  گل سرخ انجام می‌شود 

طبق یک افسانه مشهور در سده سوم میلادی، در روم باستان در دوران فرمانروایی کلاودیوس دوم کشیشی به نام والنتین می زیسته است. کلودیوس عقیده داشت مردان مجرد نسبت به آنانی که همسر و فرزند دارند سربازان جنگجوتر و بهتری هستند. از این رو ازدواج را برای مردان جوان امپراتوری روم قدغن می‌کند. والنتین معتقد بود که این حکم ناعادلانه است؛ لذا مخفیانه عقد سربازان رومی را با دختران محبوبشان جاری می‌کرد. هنگامی که کلاودیوس این امر را دریافت، والنتین را به مرگ محکوم کرد. افسانه دیگر می گوید شاید کشیش والنتین به علت نجات دادن و فراری دادن مسیحیان از آزار و شکنجه رومیان کشته شده باشد(همان).

 والنتین برگرفته از سنن روم باستان و مسیحیت می باشد. کشیش والنتاین احتمالا زمانی حدود سال ۲۷۰ میلادی به قتل رسیده‌است. در حالی که برخی بر این رأیند که روز والنتین، سالگرد مرگ یا به خاکسپاری والنتین است، گروه دیگر معتقدند کلیسای کاتولیک به منظور مسیحی سازی یک سنت باستانی و مشرکانه لوپرکالیا که در روم مرسوم بوده، این تاریخ را برگزیده‌است. تا اواخر قرن پنجم میلادی در امپراتوری روم جشن لوپرکالیا بمناسبت باروری برگزار می‌شد. در سال ۴۹۸ میلادی، پاپ ژلازیوس یکم برگزاری جشن لوپرکالیا را ممنوع کرد. وی روز ۱۴ فوریه را به عنوان روز والنتین اعلام کرد، تا با اعمال مشرکانه مقابله کند(همان).

در سده های میانه اروپا بخصوص در انگلستان و فرانسه، والنتین یکی از محبوب ترین قدیسان بوده‌است. بخصوص همزمانی شروع جفت گیری پرندگان با روز والنتین، این باور را که روز والنتین بواقع روز عشاق است، تشدید کرد(همان).

   در دیگر فرهنگ ها

برخی بر آنند که والنتین فراتر از سنتی غربی است که پیش از این در بسیاری کشورهای جهان موجود بوده‌است. در کشور چین روزی مشابه والنتین موجود است که تحت عنوان «شب هفت ها » نامیده می‌شود. برابر با افسانه‌ای چینی، پسر گاوچران و دختر بافنده، در هفتمین روز هفتمین ماه از تقویم قمری در آسمان با یکدیگر ملاقات کردند. آخرین «شب ِ هفتها» در  30 اوت  2006 بود. روایتی دیگر از این روز با اندکی تفاوت نسبت به چین در ژاپن نیز موجود است که از آن به عنوان «تاناباتا » یاد می‌گردد و برابر با هفتم ژوئیه تقویم خورشیدی‌ست. در کشور مصر ، روز عشق دیگری موجود است که برابر با 4 نوامبرهر سال است. در کره جنوبی، در 11 دسامبر هرسال، روزی تحت عنوان «روز پپرو » موجود است که در آن زوج‌های جوان هدایایی به یکدیگر تقدیم می‌کنند(همان).

در ایران باستان دو جشن از جهاتی با والنتین مشابهت داشته است. یکی جشن مهرگان که در شانزدهم مهر ماه برگزار می شده و در آن مردم به یکدیگر هدیه می داده اند و دیگر جشن اسفندگان یا سپندارمذگان بوده که پنجم اسفند برگزار می شده و مردان به همسران خود هدیه داده و از آنها تجلیل می کرده و بر تخت می نشانده اند(همان).

 14 فوریه مصادف با 25 بهمن در ایران در یکی دو دهه اخیر،در بین بسیاری از افراد ، در کلان شهری نظیر تهران برپا می شود که در این روز نه تنها عشاق،بلکه هر گروهی که بین شان روابط دوستانه برقرار است و حتی زن و شوهرها نیز به یکدیگر تبریک می گویند و بعضا به یکدیگر هدایایی را تقدیم می کنند و یا با استفاده از پیامک به یکدیگر این روز را تبریک می گویند.ولنتاین دارای ابعاد تجاری و اقتصادی نیز می باشد.با توجه به این واقعیت که اجرای این رسم با مجموعه ای از بده بستان های اقتصادی  مانند خرید هدیه ،هزینه مکالمه تلفنی و ارسال پیامک  وبعضا هزینه های برگزاری جشن و میهمانی، همراه است از این رو بامناسبات قدرت در سطح اقتصادی و تجاری آن نیز پیوند نزدیک دارد. به عبارت دیگر ولنتاین یک رسم سرمایه داری نیز می باشد زیرا موقعیتی مناسب برای سوداگران کالاها،رستوران ها و هتل ها،کافی شاپ ها و حتی رسانه هایی همچون اینترنت ایجاد می کند.

 ولنتاین یا روز عشق، رسم و آئینی غیر ایرانی است که از فرهنگ غرب وارد فرهنگ ما شده است اما  به نظر می رسد معنای آن و تعریفی که در میان جوانان ایرانی  دارد با معنا و کاربرد آن در فرهنگ غرب متفاوت باشد.  بدین معنا که  افراد تنها به تقلید صرف از این رسم نمی پردازند و آن را با  زیست بوم محلی خود انطباق داده و متناسب با  شرایط  وموقعیت خویش تغییر می دهند

+ نوشته شده توسط khalil در چهارشنبه بیست و ششم بهمن 1390 و ساعت 9 |
 
 
خواستم كه شيدايت كنم مفتون چشمانت شدم

در عشق رسوايت كنم پاي بند پيمانت شدم

خواستم سخن از دل بگم

ديدم دل ميبري ، دين ميبري ، مومن به ايمانت شدم

گفتم مرحم نهم بر زخم خويش سازش كنم با اخم خويش

بيهوده بود تجويز من محتاج به درمانت شدم

خواستم پنهان كنم اين راز را اين سوز و اين گداز را

غافل كه من انگشت نماي شهر و سامانت شدم
+ نوشته شده توسط khalil در شنبه پانزدهم بهمن 1390 و ساعت 11 |

 

وقتی گریبان عدم با دست خلقت می درید

وقتی ابد چشم تو را پیش از ازل می آفرید

وقتی زمین ناز تو را در آسمان ها می کشید

وقتی عطش طعم تو را با اشک هایم می چشید

من عاشق چشمت شدم  نه عقل بود و نه دلی

چیزی نمی دانم از این دیوانگی و عاقلی

یک آن شد این عاشق شدن دنیا همان یک لحظه بود

آن دم که چشمانت مرا از عمق چشمانم ربود

وقتی که من عاشق شدم شیطان به نامم سجده کرد

 آدم زمینی تر شد و عالم به آدم سجده کرد

من بودم و چشمان تو نه آتشی و نه گلی

چیزی نمی دانم از این دیوانگی و عاقلی

+ نوشته شده توسط khalil در شنبه پانزدهم بهمن 1390 و ساعت 9 |

باز باران با ترانه میخورد بر بام خانه

خانه ام کو ؟ خانه ات کو؟ان دل دیوانه ات کو؟

روز های کودکی کو؟ فصل خوب سادگی کو؟

یادت اید روز باران گردش یک روز دیرین ؟

پس چه شد دیگر،کجا رفت ؟

خاطرات خوب ورنگين...

در پس ان کوي بن بست در دل تو ، ارزوهست ؟

کودک خوشحال ديروز ، غرق در غم هاي امروز

ياد باران رفته از ياد ، ارزوها رفته بر باد

باز باران ، باز باران ميخورد بر بام خانه

بي ترانه ، بي بهانه ، شايدم گم کرده خانه !

 

+ نوشته شده توسط khalil در پنجشنبه ششم بهمن 1390 و ساعت 7 |


Powered By
BLOGFA.COM


بزرگترین گالری کدهای جاوا

Powered By HurrahSport.Com